Jak wybrać odpowiednie regały do piwnicy

Piwnica jest bodaj najbardziej niezmiennym elementem każdego domu. Podczas gdy pokoje dzienne bywają urządzane pod dyktando ostatnich krzyków wnętrzarskiej mody, łazienki co rusz zaskakują najnowocześniejszą armaturą i ceramiką, a sypialnie odzwierciedlają niepowtarzalny charakter swoich lokatorów, piwnica we wszystkich kulturach i epokach jest z grubsza identyczna. Od zamierzchłych czasów, gdy człowiek zdał sobie sprawę, że jama w ziemi może posłużyć za schowek, pomieszczenie to musi przede wszystkim spełniać standardy użyteczności i praktyczności. Z tego rodzaju problematyką w szczególny sposób łączy się kwestia sposobu organizacji przestrzeni, jakim są regały – konieczny jest wybór takich, które będą odpowiadać naszym potrzebom i charakterowi naszej piwnicy.

Podziemne realia

Choć piwnice urządzane bywają w zbliżonych celach, panują w nich rozmaite warunki. Innych problemów można się spodziewać w małej komórce we wspólnym podziemiu bloku z wielkiej płyty, innych w wybetonowanym schowku za skrytym pod domem jednorodzinnym garażem, a innych w szczelnie zamykanym pomieszczeniu przypisanym nowoczesnemu apartamentowi. Zasadniczo rzecz ujmując, głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę wybierając materiał wykonania regałów jest obecność wilgoci. Ciasny loszek ze skraplającą się na suficie wodą w połączeniu z drewnianymi półkami to kiepski pomysł. We wnętrzach, którym daleko do idealnej suchości najlepiej zainwestować w system przechowywania z tworzyw sztucznych, ewentualnie z metalu, jeśli upewnimy się, że nie padnie on ofiarą korozji.

Potrzeby i oczekiwania

Inną kwestią, która wpływa na to, z jakich materiałów zrobione będą regały do piwnicy, ale też na ich kształt i układ, będzie zastosowanie, jakie dla nich planujemy. W piwnicach przechowujemy rozmaite rzeczy, różniące się między sobą gabarytami i ciężarem. Babcine przetwory albo piła spalinowa używana raz na kilka lat są masywne i mogą sprawić spore kłopoty, jeśli spadną z wysokości. Z drugiej strony zawinięte w gazety ozdoby choinkowe, albo koparki, wiaderka i łopatki z plażowego niezbędnika budowniczego zamków z piasku pomimo swojego niewielkiego ciężaru mają to do siebie, że zajmują całkiem sporo miejsca. Dobierając regały należy myśleć z wyprzedzeniem. Plastikowe półki z pewnością oprą się pleśni i wilgoci, ale jeśli będą zbyt cienkie, to przy mocniejszym ich obciążeniu lekkie ugięcie jest najoptymistyczniejszym scenariuszem. Metalowe regały magazynowe są znacznie wytrzymalsze, a często też bardziej pojemne, zaprojektowane z myślą o stabilnym przechowywaniu nawet sporych przedmiotów. Wybór zależy od tego, do czego ma nam posłużyć nasza piwnica.

Względy praktyczne

Gdy już zdecydujemy się na dany materiał i wstępnie określimy odpowiadające nam gabaryty regałów, warto też zadbać, by ich instalacja nie przysporzyła nam zbędnych kłopotów. Zadbajmy o to, by wniesienie nowych mebli do piwnicy było możliwe – tyczy się to zwłaszcza gotowych regałów. Jeśli dokonujemy samodzielnego montażu, wybierzmy model, w przypadku którego nie jest to karkołomne zadanie. Problemy ze składaniem półek, zwłaszcza w niekoniecznie wygodnym i przestronnym pomieszczeniu stanowią niepotrzebne źródło frustracji.